poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Inwestowanie w złoto

Jeszcze nie tak dawno za każdym banknotem stała sztabka złota. Wielu ekonomistów do dzisiaj uważa, że odejście od standardu złota na rzecz pieniądza drukowanego przez rząd w dowolnych ilościach był ogromnym błędem i jednym z powodów finansowych problemów w XX w.
Banki, których zwyczaje jednak nie uległy zmianie w dalszym ciągu przechowują w sejfach rezerwy pieniężne w formie sztabek. Głównym tego powodem jest duże bezpieczeństwo takiej inwestycji. Z tego samego powodu wielu inwestorów i zwykłych ludzi na całym świecie lokuje swoje oszczędności w złoto, a nie w akcje, obligacje, nieruchomości czy dzieła sztuki. Złoto w przeciwieństwie do walut i papierów wartościowych nie zmienia swojej wartości z minuty na minutę, a ewentualne zmiany jego wartości są raczej niewielkie. W czasie wojny, kryzysów politycznych i gospodarczych, recesji czy katastrof naturalnych, kiedy wszystko łącznie z nieruchomościami traci na wartości, złoto zyskuje! Ludzie bowiem opróżniają swoje konta bankowe, sprzedają akcje i za te wszystkie środki kupują właśnie złoto, a to z kolei jak każdy towar świata przy zwiększonym popycie idzie w górę.
Istnieje wiele sposobów kupowania złota. Można kupić sztabkę i trzymać ją w domu, można korzystając z oferowanych przez banki i platformy działające na rynku forex możliwości kupować złoto wirtualnie i nawet go nigdy nie oglądać, można również kupować akcje spółek giełdowych zajmujących się wydobyciem złota, można skorzystać z kontraktów terminowych na złoto oferowanych przez biura maklerskie, a jeśli chce się inwestować w złoto na niewielką skalę, to można kupować monety.
Pomimo mijającego czasu, złoto ciągle jest atrakcyjną formą inwestowania i będzie nią nadal, chyba że ktoś wynajdzie tanią metodę wydobywania kruszcu, a na to się nie zanosi. Dobrym rozwiązaniem jest, ulokowanie przynajmniej części swojego majątku w złote sztabki. Przecież każdy inwestor powinien wiedzieć, że jego portfel inwestycyjny musi być odpowiednio zdywersyfikowany i nawet, jeśli mamy skłonność do bardzo ryzykownych, spekulacyjnych inwestycji, powinniśmy jakiś procent naszych pieniędzy ulokować w bezpiecznej inwestycji. Jak duży procent, to zależy od wielu czynników, w tym naszego wieku.